E60 ჩქაროსნული მაგისტრალის შორაპანი-არგვეთას მონაკვეთის მშენებლობა (F4)
შორაპანი-არგვეთას მონაკვეთი ე.წ. საუკუნის პროექტის, რიკოთის საუღელტეხილო გზის შემადგენელი ნაწილია და ზესტაფონის მუნიციპალიტეტს მიეკუთვნება. ამ კონკრეტული მონაკვეთის გზის სიგრძე 14,7 კმ-ია, თუმცა პროექტი ასევე მოიცავს 17 ხიდსა და 10 გვირაბს. სამშენებლო სამუშაოები 2021 წლიდან მიმდინარეობს და 2024 წელს დასრულდება.
ჯამში, რიკოთის საუღელტეხილო მონაკვეთის პროექტის ფარგლებში, აშენდება 52 კმ-მდე გზა, 97 ხიდი და 51 გვირაბი.
შორაპანი-არგვეთას მშენებლობაზე 1117 ადამიანია დასაქმებული, მათ შორის 568 საქართველოს მოქალაქეა, 549 კი უცხოელი.
პროექტის სამშენებლო სამუშაოებს საერთაშორისო კომპანია Guizhou Highway Engineering Group Co Ltd და China National Technical Import & Export Corporation ახორციელებს.
პროექტი დაფინანსებულია დონორი ორგანიზაციის, აზიის განვითარების ბანკის (ADB) მიერ და მისი ბიუჯეტი 582.7 მლნ ლარია.
სამშენებლო პროცესს ზედამხედველობას საერთაშორისო კომპანია UBM ULUSLARARASI BİRLEŞMİŞ MÜŞAVİRLER MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ A.Ş უწევს. საზედამხედველო ჯგუფი ობიექტზე ამოწმებს გამოსაყენებელი სამშენებლო მასალების და შესრულებული სამუშაოების შესაბამისობას, ატარებს საჭირო ლაბორატორიული ტესტირებებს, აწარმოებს ხარისხის კონტროლს, ამოწმებს შრომისა და უსაფრთხოების შესაბამისობას სამუშაოების მიმდინარეობისას, ათანხმებს სამშენებლო სამუშაოების მეთოდოლოგიებს, ამოწმებს სამუშაოების გეგმა-გრაფიკების შესრულებას, შესრულებული სამუშაოების მოცულობებს, სწავლობს გარემოსა და სოციალური საკითხებს, ამზადებს ყოველთვიურ ანგარიშებს და ამტკიცებს ტექნიკურ დოკუმენტაციებს (ნახაზებს, საინჟინრო ანგარიშებს).

Construction of Shorapani-Argveta section of E60 expressway (F4)
Shorapani-Argveta section is the part of the s.c. century project Rikoti pass and belongs to the Zestafoni municipality. The length of this section is 14.7 km, although the project also includes 17 bridges and 10 tunnels. Construction works are underway from 2021 and will be completed in 2024.
In total, 52 km of roads, 97 bridges and 51 tunnels will be built within the framework of the Rikoti Pass section project.
1117 people are employed on the construction of Shorapani-Argveta, among them 568 are Georgian citizens and 549 are foreigners.
The construction works of the project are carried out by the international company Guizhou Highway Engineering Group Co Ltd and China National Technical Import & Export Corporation.
The project is funded by the donor organization, Asian Development Bank (ADB) with the budget of 582.7 million GEL.
The construction process is supervised by the international company UBM ULUSLARARASI BİRLEŞMİŞ MÜŞAVİRLER MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ A.Ş. The supervisory team at the site checks the conformity of the construction materials and performance of the works, conducts the necessary laboratory tests, quality control, checks the compliance of labor and safety during the course of the works, agrees on the construction work methodologies, checks the execution of the work schedules, the volumes of the works performed, studies environmental and social issues. It also prepares monthly reports and approves technical documentation (drawings, engineering reports).