ამ ეტაპზე, ბათუმისკენ მიმავალი გზა ტურისტულ და საცხოვრებელ ზონებს კვეთს. სხვა პრობლემებთან ერთად, ეს ართულებს საერთაშორისო სატრანზიტო ტრანსპორტის მიმოსვლასაც.
ბათუმის ახალი შემოვლითი გზა გაივლის მახინჯაურს, განთიადს, კაპრეშუმს, სალიბაურს, ფერიას, მახვილაურსა და ხელვაჩაურს. შედეგად, ბათუმის შემოვლითი გზა სრულად განტვირთავს მოძრაობას აჭარის საკურორტო ზონაში და მნიშვნელოვნად გაჯანსაღდება ეკოლოგიური მდგომარეობა. აღნიშნული გზის სიგრძე 14 კმ-ია. პროექტის ფარგლებში გათვალისწინებულია 20 ხიდისა და 5 გვირაბის მშენებლობა.
ბათუმის შემოვლითი გზის მშენებლობაზე 497 ადამიანია დასაქმებული, მათ შორის 353 საქართველოს მოქალაქეა.
პროექტის სამშენებლო სამუშაოებს საერთაშორისო კომპანია Joint venture POLATYOL & MAPA ახორციელებს.
პროექტი დაფინანსებულია დონორი ორგანიზაციების, აზიის განვითარების ბანკისა (ADB) და აზიის ინფრასტრუქტურის საინვესტიციო ბანკის (AIIB) მიერ და მისი ბიუჯეტი 329.6 მლნ. ლარია.
სამშენებლო პროცესს ზედამხედველობას საერთაშორისო კომპანია SMEC International Pty Ltd.of Australia უწევს. საზედამხედველო ჯგუფი ობიექტზე ამოწმებს გამოსაყენებელი სამშენებლო მასალების და შესრულებული სამუშაოების შესაბამისობას, ატარებს საჭირო ლაბორატორიული ტესტირებებს, აწარმოებს ხარისხის კონტროლს, ამოწმებს შრომისა და უსაფრთხოების შესაბამისობას სამუშაოების მიმდინარეობისას, ათანხმებს სამშენებლო სამუშაოების მეთოდოლოგიებს, ამოწმებს სამუშაოების გეგმა-გრაფიკების შესრულებას, შესრულებული სამუშაოების მოცულობებს, სწავლობს გარემოსა და სოციალური საკითხებს, ამზადებს ყოველთვიურ ანგარიშებს და ამტკიცებს ტექნიკურ დოკუმენტაციებს (ნახაზებს, საინჟინრო ანგარიშებს).

Currently the road to Batumi crosses tourist and residential areas. Among other problems, it complicates the movement of international transit transport.
The new bypass road of Batumi will pass through Makhindjauri, Gantiadi, Kapreshumi, Salibauri, Feria, Guchtauri and Khelvachauri. Batumi bypass will completely reduce the traffic in the resort area of Adjara and the ecological situation will improve significantly. The length of the mentioned road is 14 km. Construction of 20 bridges and 5 tunnels is planned under the project.
497 people are employed on the construction of the Batumi bypass road, including 353 Georgian citizens.
The construction works of the project are carried out by the international company Joint venture POLATYOL & MAPA.
The project is financed by donor organizations, Asian Development Bank (ADB) and Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB), and its budget is 329.6 million GEL.
Australian international company SMEC International Pty Ltd. supervises the construction process. The supervisory team at the site checks the conformity of the construction materials and performance of the works, conducts the necessary laboratory tests, quality control, checks the compliance of labor and safety during the course of the works, agrees on the construction work methodologies, checks the execution of the work schedules, the volumes of the works performed, studies environmental and social issues. It also prepares monthly reports and approves technical documentation (drawings, engineering reports).