ფოთის მუნიციპალიტეტში, მდინარე რიონზე შენდება ახალი, 8 მალიანი, 436 მეტრის სიგრძის საავტომობილო ხიდი. პროექტის ფარგლებში გათვალისწინებულია ხიდამდე მისასვლელი გზების მშენებლობაც. ჯამში, ხიდისა და მისასვლელი გზების სიგრძე 2
არსებული გზა გადის ჰიდროკვანძზე, რომლის ტექნიკური პარამეტრებიც ვერ უზრუნველყოფს ავტოტრანსპორტის შეუფერხებელ და უსაფრთხო გადაადგილებას. ახალი ხიდის მშენებლობით, არსებული პრობლემა მოგვარდება და შესაძლებელი იქნება უსაფრთხო მგზავრობა.
ფოთის ხიდის სამშენებლო სამუშაოები 2022 წელს დაიწყო.
პროექტი დაფინანსებულია დონორი ორგანიზაციის, აზიის განვითარების ბანკის (ADB) მიერ და მისი ბიუჯეტი 60,8 მლნ. ლარია.
პროექტის სამშენებლო სამუშაოებს საერთაშორისო კომპანია MIRBUD-CS ახორციელებს.
ფოთის ხიდის მშენებლობაზე 60 ადამიანია დასაქმებული და ყველა მათგანი საქართველოს მოქალაქეა.
სამშენებლო პროცესს ზედამხედველობას საერთაშორისო კომპანიები UBM Uluslararasi Birlesmis Musavirler Musavirlik Hizmetleri A.S. და IRD Engineering S.R.L უწევენ. საზედამხედველო ჯგუფი ობიექტზე ამოწმებს გამოსაყენებელი სამშენებლო მასალების და შესრულებული სამუშაოების შესაბამისობას, ატარებს საჭირო ლაბორატორიული ტესტირებებს, აწარმოებს ხარისხის კონტროლს, ამოწმებს შრომისა და უსაფრთხოების შესაბამისობას სამუშაოების მიმდინარეობისას, ათანხმებს სამშენებლო სამუშაოების მეთოდოლოგიებს, ამოწმებს სამუშაოების გეგმა-გრაფიკების შესრულებას, შესრულებული სამუშაოების მოცულობებს, სწავლობს გარემოსა და სოციალური საკითხებს, ამზადებს ყოველთვიურ ანგარიშებს და ამტკიცებს ტექნიკურ დოკუმენტაციებს (ნახაზებს, საინჟინრო ანგარიშებს).

Construction of Poti bridge and access roads of E70 highway
A new, 8-span, 436-meter-long road bridge is being built over the Rioni river in Poti municipality. The construction of access roads to the bridge is also envisaged within the project. In total, the length of the bridge and access roads is up to 2 km.
The existing road passes through a hydraulic junction, the technical parameters of which cannot ensure the smooth and safe movement of motor vehicles. The newly constructed bridge will solve the problem and enable the safe travel.
Poti bridge construction works started in 2022.
60 people are employed on the construction of Poti bridge and all of them are citizens of Georgia.
The construction works of the project are carried out by the international company MIRBUD-CS.
The project is funded by the donor organization, Asian Development Bank (ADB) and its budget is 60,8 million GEL.
The construction process is supervised by international companies UBM Uluslararasi Birlesmis Musavirler Musavirlik Hizmetleri A.S. and IRD Engineering S.R.L. The supervisory team at the site checks the conformity of the construction materials and performance of the works, conducts the necessary laboratory tests, quality control, checks the compliance of labor and safety during the course of the works, agrees on the construction work methodologies, checks the execution of the work schedules, the volumes of the works performed, studies environmental and social issues. It also prepares monthly reports and approves technical documentation (drawings, engineering reports).